Gyergyóremete állat- és növényvilága

Farkasboroszlán - Daphne mezereum

farkasboroszlan.jpgRománul:tulichină, piperul lupului
Németül: Pfefferstrauch

A farkasboroszlán vagy vadboroszlán (Daphne mezereum), a boroszlánfélék családjába tartozó, lombhullató, felálló szárú kis cserje. Jellegzetes tavaszi cserjénk. Apró rózsaszínes virágai már lombfakadás előtt megjelennek, általában kora tavasszal (február-március).

Cirbolyafenyő - Pinus Cembra

Pinus cembra
magyar nevén: Havasi cirbolya
román nevén: Zâmbru
angol nevén: Swiss Stone Pine
német nevén: Zirbel-Kiefer, Arve, Zirbe
Természeti ritkaság, Gyergyóremete határában megtalálható a védetté nyilvánított Barta-tetőn. Románia területén a legnagyobb populációja a Kelemen-havasokban van, Suceava megyében külön természetvédelmi területet alakítottak ki számára (Rezervatia Jneperis si Pinus Cembra Calimani).

Gímszarvas (Cervus elaphus)

{phocagallery view=category|categoryid=8|imageid=479}

Hímjét bikának, a nőstényt tehénnek, a szaporulatot ünő- vagy bikaborjúnak, a második éves nőivarú egyedet ünőnek nevezzük.

Előfordulás

A remetei erdőkben, még ha néha kisebb számban is, mindig előfordult. Az utóbbi években érezhetően megnőtt az állományuk, érthető módon, mert leginkább a nagy kiterjedésű összefüggő vegyes erdőket kedveli, dús aljnövényzettel, magas cserjeszinttel. A teljesen nyílt területeken csak ritkán fordul elő, akkor is inkább átvonulóban.

Fehér gólya (Ciconia ciconia)

Gólyafészek a Sáska féle házonRemete sosem volt egy kimondott gólyaparadicsom, a ma is rendszeresen ott költő körülbelül 6-7 párból álló gólyanépesség stabilnak mondható.

Mondhatjuk, hogy a tényleges létszámuknál sokkal látványosabban jelen vannak a falu életében, a lakossg számon tartja és tiszteli a keltetőhelyeiket. Ezek közül a legismertebb a Sáska ház tetején van, a többi szétszórva a falu egész területén.

Keresztes vipera (Vipera berus berus L.)

{phocagallery view=category|categoryid=8|imageid=231} Nálunkfelé egyetlen mérgeskígyó-faj él, a keresztes vipera (Vipera berus berus L.). A nemzetség másik két romániai faja, a homoki vipera (V. ammodytes L.) és a parlagi vipera (V. ursinii Bonaparte) déli, melegebb megyékben fordul elő, de nem túl gyakori.

 

Alkategóriák

Természetvédelmi tudnivalók, védett állatok és növények, védett területek

A helyi flóra ismert és kevésbé ismert fajai

Jellegzetes, Gyergyóremetén is előforduló védett és/vagy ismert fajok.