Gyergyóremete híres szülöttei

Puskás László

puskas laszloszínművész

1987-ben született Gyergyóremetén. Gyergyóremetei, és – bár lassan már tíz éve Csíkban él – annak is akarja tudni magát.

Bege Tamás

Gyergyóremete [Hargita vm.], 1924. november 23. - Székesfehérvár, 2008. november 10.

Kelemen András

Kelemen András Gyergyóremete, 1964 augusztus 9.) erdélyi magyar villamosmérnök, egyetemi oktató.

Pál Emőke

Pál EmőkeGyergyóremete, 1988. december 1.

Életpálya

Középiskolai tanulmányait a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium természettudományi szakán végezte 2004–2008 között. A Babeș–Bolyai Tudományegyetem Színház és Televízió Karán színész szakon diplomázott 2011-ben. Ezzel párhuzamosan pedagógia-színészpedagógia képzést szerzett a Babeș–Bolyai Tudományegyetem pedagógiai moduljának keretében. Mesterképzését szintén a Színház és Televízió Karon, színész szakon végezte 2011–2013 között. 2013-ban Devising és fizikai színház képzésen vett részt Jacques Lecoq metodikája nyomán, a London International School of Performing Arts keretében. 2013 óta a Színház és Televízió Kar doktori iskolájának hallgatója.

A kolduló zarándok

Érdekes dolgokat hoz szembe néha az Interneten áramló információ folyam. Ma például gyermekkorom egyik legendás alakja jött szembe, fapapucsban. Szerintem mindenki ismeri, aki egyszer is figyelmesen szétnézett a temetőbe menet, sírja az ösvény bal oldalán, mintegy húsz méternyire a temetőkaputól látható, Remetén meglehetősen szokatlan módon a feliratos oldalával a kereszt hátán, az arra járók felé fordítva. Szintén szokatlan dolog volt abban az időben, hogy kép is van a felirat mellett.

Ő nagyapám unokatestvére, aki végig járta a keresztény világ legfontosabb, gyalog elérhető jeles helyszíneit, zarándokhelyeit a Szentföldtől Satiago de Compostelláig. Én leginkább arról imerem, hogy nagyanyám egyik visszatérő bánata az volt, hogy a nagyapámat az ünneplője zsebében felejtett , rózsafából készült rózsafűzérével és imakönyvével együtt temették el, amiket a Gyuri bácsitól kapott amikor az hazatért a Szentföldről. Évekig azt hittem emiatt, hogy a rózsafűzér attól kapta a nevét, mert rózsafából van. De lássuk a korabeli tudósítást, Szegedről: