Gyergyóremetével kapcsolatos érdekes információk a nagyvilágból.

Adattöredék a remeteiek kivándorlásáról

„1898-ban Gyergyóremetéről 500 munkás ment Moldvába."

Tivai Imre: Csíkvármegye Közgazdasági Állapotairól. Csíkszereda, 1911. 15.

Egy választás Magyarországon

A Csíki Lapok 1895 szeptember 18.-i számában találtam ezt:

csiki lapok 1895 38"A képviselőt választók száma megyénkben .
A vármegyei központi választmány e hó 12-én tartott ülésében az országgyűlési képviselőt választók 1896. évre összeállított névjegyzéke ellen beadott felszólamlásokat tárgyalta s egyúttal 15 napi fellebbezési határidő fentartásával a névjegyzéket végleg megállapította.
A névjegyzék e való felvétel végett 17 kérés lett beadva, melyek felelt a választmány következőleg határozott:
1. Delnei Kánya János ügyvéd oklevele alapján, szeredai Orbán Gáspár az 1874. évi 33. t.cz. 6. §-a, csikszentkirályi Csiszér Abel, delnei Kánya Jakab, rákosi Léhner Márton, ifj. Léhner Venczel, Mánya Kristóf, Lázár Árpád, Léhner Antal, remetei Ferencz Ádám az 5-ik §. b) pontja értelmében, gyószentmiklósi Buslig Péter a 6 ik §. e) pontja és alfalvi Pál Albert a 9. §. határozmányánál fogva a képviselőt választók névjegyzékébe felvétettek."

Bánya - újratöltve

Gyermekkorom óta izgatott a kérdés, honnan kapta a nevét a Bánya utca. Na meg a Kicsibánya. Mondjuk az a könnyebbik eset, ugyanis az a Bánya utcából indul.

Találtam is némi infót, itt és itt, de az adatok nem voltak kielégítőek. De végül találtam egy utalást, ami megmagyarázza az utcanév eredetét.

Hazatértek a különös emberek történetei

A Petőfi Irodalmi Múzeumban 2024 december 9-én különleges irodalmi est volt: Puskás Ferenc P. Hugolin (írói nevén Remetei Ferenc) Különös emberek című kötetét mutatták be. A rendezvény nemcsak egy könyvbemutató volt, hanem egy elveszettnek hitt irodalmi kincs újrafelfedezésének ünnepe is.

A gyergyóremetei bánya

XVIII. A gyergyo-remetei bánya

Gy.-Remete községnek egyik utczáját, - annak emlékére,hogy ott hajdan bánya volt, ma is „Bánya-utczá"-nak hívják. A hagyomány nem említi, hogy miféle bánya volt.

Állati és növényi kövületek oly nagy mennyiségben, sehol sem találtatnak, mint itt.

Ugyancsak remetének határán, a Kereszthegy északi oldalán fehér porlókő és ugyanott sok csillámkő, úgynevezett macska-arany található. E porlékony fehér kőzet porczellán gyártáshoz alkalmas anyagot szolgáltatna, de nem hasznosítják.


 

Vitos Mózes:

Adatok csíkmegye leírásához  és történetéhez

Csíkmegyei Fűzetek, 1894, Csíkszereda

Alkategóriák

Irodalmi alkotások, amik valamilyen úton-módon kapcsolódnak Gyergyóremetéhez.